Przed wyjściem z domu - sprawdź Indeks UV!

Promieniowanie słoneczne oddziałuje na nas, gdy tylko wyjdziemy na świeże powietrze, niezależnie od pory roku. Zarówno latem planując wyjazd nad morze czy podczas zimy spędzając czas w górach, dla zachowania bezpieczeństwa, nie zapomnij sprawdzić prognozy Indeksu UV!

Indeks UV to międzynarodowa jednostka miary, która pokazuje jaki jest poziom słonecznego promieniowania ultrafioletowego (UV) w określonym dniu i miejscu na powierzchni Ziemi.

Aktualną prognozę Indeksu UV (UVI) możesz w prosty sposób sprawdzić w Internecie jak również jego wartość pojawia się w serwisach prognozy pogody.  Aktualne wartości Indeksu UV dla Polski można znaleźć na stronie serwisu pogodowego pogodynka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu-Badawczego: http://pogodynka.pl/indeksuv/prognozyuv. Pomiar Indeksu UV prowadzony jest w czasie rzeczywistym oraz aktualizowany co 5 minut.

A dla czego warto sprawdzić wartość Indeks UV?

Wiedząc jaki aktualny Indeks UV panuje w miejscu, w którym przebywasz, możesz określić jakie odpowiednie środki ochrony należy zastosować, aby zminimalizować narażenie na szkodliwe działanie słonecznego promieniowania UV. Im wyższa wartość UVI tym również większe ryzyko wystąpienia rumienia, oparzeń słonecznych w krótszym czasie.  Wysoki wskaźnik indeksu UV wskazuje na konieczność zachowania dużej ostrożności podczas przebywania w tym czasie na słońcu ze względu na duże zagrożenie dla zdrowia.

 

Wyróżniamy następujące poziomy:

  1. Indeks UV 0-2 (kolor zielony)

Nie ma zagrożeń dla zdrowej osoby jednak, jeśli znajdujesz się w okolicy, w której światło odbija się od np. od jasnych powierzchni: śniegu, tafli wody czy piasku zalecane jest noszenie okularów przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem UV

 

  1. UV 3-5 (kolor żółty) 

Określa średni poziom zagrożenia. Zalecana jest ochrona ciała poprzez noszenie przewiewnych ubrań, chronienie głowy pod kapeluszem a na czas, gdy Słońce operuje najsilniej, przebywanie w cieniu.

 

  1. Indeks UV 6-7 (kolor pomarańczowy)

Informuje o wysokim i bardzo wysokim zagrożeniu podczas dłuższego przebywania na słońcu. Unikaj przebywania na słońcu w godzinach 11-16; stosuj kremy z filtrem SPF. Wybierz krem oferujący ochronę odpowiednią do twego fototypu. Im jaśniejsza skóra, włosy i oczy, tym wyższej ochrony potrzebujesz.

Noś okulary z filtrem UV, nie zapomnij o kapeluszu czy czapce – najlepiej z dużym rondem, tak by twarz i uszy pozostawały zacienione.

 

  1. Indeks UV 8-10 (kolor czerwony)

Wskazuje na bardzo wysokie zagrożenie. Restrykcyjnie stosuj wszelkie zasady bezpiecznego opalania. Jeśli to możliwe, nie narażaj się na długi pobyt na słońcu; bardzo szybko możesz doprowadzić do oparzenia słonecznego.

 

  1. Indeks UV 11+ (kolor fioletowy)

Oznacza ekstremalne zagrożenie podczas przebywania na słońcu. Stosuj kremy z odpowiednim filtrem UV, obecnie najwyższy szeroko dostępny SPF to 50+; uzupełniaj je co ok. 2 godziny. W miarę możliwości, ubieraj się tak, by całe ciało było chronione. Koszula lub bluzka z długim rękawem, długie spodnie lub spódnica, kapelusz ze sporym rondem i okulary z filtrem UV. Chroń usta pomadką z filtrem UV. Ograniczaj czas przebywania na słońcu, a jeśli jest to możliwe w godzinach silnego nasłonecznienia między 10:00 a 16:00 unikaj ekspozycji na słońce.

 

Strony zawierające Indeks UV dla Europy i Świata:

http://www.metoffice.gov.uk/weather/europe/index.html

http://www.temis.nl/uvradiation/UVindex.html

http://arpansa.gov.au/uvindex/realtime/bri_rt.htm

http://www.epa.gov/sunwise/uvindex.html

Ważne adresy i linki

Ministerstwo Zdrowia - https://www.gov.pl/zdrowie/
Organizator kampanii - http://www.pzh.gov.pl/
Wykonawca - www.wesharemedia.pl
Facebook kampanii - https://www.facebook.com/UVJasnejakslonce
Instagram kampanii - https://www.instagram.com/uvjasnejakslonce/