Chroń nie tylko skórę!

Wybierasz się na plażę albo na spacer w słoneczny dzień? Krem z filtrem to za mało. Przed szkodliwym działaniem promieniowania UV chronić trzeba nie tylko skórę. Twojej troski wymagają też włosy, usta i oczy.

 

Promienie słoneczne przenikają nie tylko przez skórę. Tak, jak wielu z nas zapomina, by zabezpieczyć przed nimi wrażliwą skórę uszu, tak samo często na ich szkodliwe działanie wystawiamy włosy, usta i oczy.

 

USTA

Delikatna, wrażliwa skóra ust w starciu ze słońcem jest bezbronna. Pokrywająca je warstwa nabłonka jest wyjątkowo cienka, podobnie jak pełniąca funkcje ochronne warstwa lipidowa. Słońce nie tylko wysusza wargi, ale zmniejsza wytwarzanie kolagenu, który zapewnia im elastyczność i odpowiednią objętość. Co gorsza, skóra ust pozbawiona jest melaniny, barwnika, który chroniłby je przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i oparzeniami. A te w prosty sposób uszkadzają komórki warg, co zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu. Ochrona ust przed tymi zagrożeniami jest wyjątkowo prosta i powinna się ją stosować przez cały rok. Wystarczy ochronna pomadka nawilżająca z filtrem UV o współczynniku SPF minimum 15.

 

WŁOSY

Wpływ słońca na włosy jest podobny jak na skórę – powoduje ich wysuszanie. Nasłonecznione łuski włosa rozchylają się, a do ich wnętrza przenika promieniowanie, które może trwale uszkodzić warstwę korową i powoduje utlenianie melaniny, czyli naturalnego barwnika. Efekt? Włosy płowieją, stają się matowe i łamliwe. Szkodliwe działanie nasila się, gdy włosy są mokre, a przez to pozbawione płaszcza hydrolipidowego, czyli naturalnej ochrony.

O zabezpieczaniu włosów pamiętać powinny zwłaszcza blondynki – im jaśniejsze włosy, tym mniejsza ich odporność na promieniowanie. Latem niezbędne będą więc odpowiednie kosmetyki z filtrem UV, proteinami i ochronnymi olejkami. Można je kupić w drogeriach, np. w postaci sprayu i spryskiwać nimi włosy przed każdym wyjściem na słońce. Włosy można też po prostu schować pod letnim kapeluszem.

 

OCZY

W przypadku oczu nadmiar słońca może powodować większe problemy niż estetyczne. I nie chodzi tu wyłącznie o wzmaganie suchości, wrażliwości oka czy nawracającego zapalenia spojówek.  Promieniowanie rujnuje wzrok i w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do jego utraty!

Jak alarmują okuliści, znajdujące się w promieniach słonecznych promieniowanie UVB wpływa destrukcyjnie na soczewkę i rogówkę. Uszkodzenia są trwałe, bo te części oka nie mają zdolności regeneracji i mogą prowadzić do powstania zaćmy fotochemicznej.

Promieniowanie UVA może wyrządzić jeszcze większe spustoszenie. Wnika bowiem głębiej, sięgając siatkówki, której uszkodzenie prowadzi do zwyrodnienia plamki żółtej, czyli AMD. To groźne schorzenie dotyka rocznie około 25 tys. Polaków, głównie po 50. roku życia i w części przypadków prowadzi do ślepoty.

Uszkodzenia powodowane przez promieniowanie mogą mieć też inne groźne następstwa. Jednym z nich jest najbardziej znany „posłoneczny” nowotwór gałki ocznej, czyli czerniak. Nowotwór wewnątrzgałkowy, atakuje naczyniówkę oka, tęczówkę i ciało rzęskowe.

Dlatego dobre okulary przeciwsłoneczne z certyfikowanym filtrem to podstawa. Nie tylko latem, ale każdego słonecznego dnia. Im większe okulary, tym lepiej. Przy okazji ochronimy również delikatną i wrażliwą skórę wokół oczu.


Ważne adresy i linki

Ministerstwo Zdrowia - https://www.gov.pl/zdrowie/
Organizator kampanii - http://www.pzh.gov.pl/
Wykonawca - www.wesharemedia.pl
Facebook kampanii - https://www.facebook.com/UVJasnejakslonce
Instagram kampanii - https://www.instagram.com/uvjasnejakslonce/