Jak ograniczyć ryzyko podczas opalania?

Z niecierpliwością oczekujesz na pierwsze promienie słońca? Poznaj kilka zasad, dzięki którym wyjście na plaże będzie tylko przyjemnością!

Spragniona ciepła starasz się jak najszybciej znaleźć na słońcu i korzystać z możliwości poprawienia sobie nastroju. Masz także nadzieję, że skutecznie uzupełnisz braki witaminy D. Pamiętaj jednak, że ostra, gwałtowna ekspozycja na słońce jest dla skóry szokiem, a opalanie może przyczynić się do rozwoju czerniaka – nowotworu złośliwego skóry.

Pojawia się pytanie: jak chronić się, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania nie rezygnując ze słońca? To proste. Przestrzegaj kilku zasad:

  • Unikaj ekspozycji na słońce w godzinach 10.00-16.00, szczególnie w miesiącach letnich; wtedy, gdy słońce operuje najsilniej.
  • Wychodząc na spacer, ubieraj się odpowiednio – osłaniaj ciało.
  • Noś kapelusz – najlepiej z szerokim rondem.
  • Zadbaj o właściwe okulary przeciwsłoneczne – koniecznie z filtrem UV.
  • Używaj kremów z UVA i UVB. Pamiętaj, że po kąpieli w morzu lub jeziorze, musisz ponownie użyć kremu. Nawet kiedy przebywasz w mieście, po kilku godzinach ekspozycji na słońce, konieczne jest ponowne użycie kremu.


W Wielkiej Brytanii, NHS (ang. National Health Service) ostrzega, że „nie ma czegoś takiego, jak zdrowe opalanie”, a „opalenizna świadczy o uszkodzeniu skóry i nie jest oznaką zdrowia”.

Corocznie w Polsce rozpoznaje się ok. 3000 nowych przypadków czerniaka, nowotwór złośliwy skóry.

Leczenie czerniaka w pierwszej fazie, w początkowym stadium, jest bardzo skuteczne. Dlatego też regularnie przeprowadzaj samokontrolę, a w przypadku jakichkolwiek obaw, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje cię do dermatologa lub chirurga onkologicznego.

Czerniak skóry może rozwinąć się u każdego, jednak najbardziej narażoną grupą są osoby o fototypie skóry 1 i 2 czyli osoby o jasnej karnacji skóry, opalające się z trudem, o blond włosach (od jasnego do ciemnego), jasnych oczach – błękitnych, zielonych, szarych, a nawet piwnych), piegowate. Osobami narażonymi na zachorowanie są także ci, którzy w dzieciństwie przeszli oparzenie słoneczne, osoby, u których w rodzinie występowały przypadki czerniaka.

Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej objęło patronatem aplikację Dermocheck – możesz ją bezpłatnie ściągnąć na twój telefon lub inne urządzenie mobilne; w aplikacji znajdziesz kompendium podstawowej wiedzy o czerniaku.

Pamiętaj, masz wpływ na zarządzanie ryzykiem, które wiąże się z opalaniem – możesz je ograniczyć stosując kremy z filtrem UV, spędzając czas w cieniu i okrywając ciało przed wyjściem na słońce.

Ważne adresy i linki

Ministerstwo Zdrowia - https://www.gov.pl/zdrowie/
Organizator kampanii - http://www.pzh.gov.pl/
Wykonawca - www.wesharemedia.pl
Facebook kampanii - https://www.facebook.com/UVJasnejakslonce
Instagram kampanii - https://www.instagram.com/uvjasnejakslonce/