„Witamina młodości”. Czym jest beta-karoten?

Gdy dokucza ci sucha skóra, łamliwe włosy, delikatne paznokcie i słabszy wzrok po zmroku, to prawdopodobnie brakuje ci beta-karotenu. Ten związek zapewnia prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku oraz pomaga chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Czym jest Beta-karoten?

 

Beta karoten, czyli prowitamina A, jest związkiem zaliczanym do karotenoidów – naturalnych barwników roślinnych. Zawarty jest w warzywach, szczególnie bogatej w ten związek marchewce czy owocach na przykład w morelach, śliwkach, pomarańczach i mango. Związek ten po wchłonięciu przez organizm zostaje przekształcony w witaminę A przy udziale enzymów wątrobowych i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Beta-karoten znany jest nam głównie jako sprawca ładniejszego, zdrowszego odcienia skóry. Zgodnie z wielowiekową mądrością ludową, regularne spożywanie marchewki lub picie soku marchewkowego przekłada się na poprawę kolorytu skóry, poprawia jej kondycję, chroni przed powstawaniem zmarszczek, opóźnia procesy starzenia się skóry, zabezpiecza przed plamami i odbarwieniami. Beta-karoten zawarty w marchewce umożliwia nie tylko uzyskanie „złotawego” kolorytu skóry, lecz

także powoduje, iż skóra staje się odporniejsza na negatywne działanie promieni UV. Część tego barwnika jest przechowywana w skórze, dzięki czemu przedłuża efekt „opalenia”.

To nie wszystkie zalety tego związku. Beta karoten wpływa korzystnie na organizm również poprzez obniżenie poziomu „złego cholesterolu” (frakcja LDL), poprawę wzroku i wzmacnianie układu odpornościowego.

Warto wzbogacić dietę o warzywa zawierające ten związek szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy organizm jest podatny na infekcje. Niedobory tego związku skutkują m.in. suchą skórą skłonną do zrogowaceń i łuszczenia, kruchymi paznokciami i łamliwymi włosami. Jak uzupełnić swoją dietę o beta karoten? Możemy spożywać go w naturalnej formie lub przyjmować w postaci suplementów diety zakupionych w aptece.  Decydując się na suplementację wybierajmy produkt zawierający naturalny standaryzowany beta-karoten nad ten syntetyczny.

 

Naturalne źródła beta-katotenu

Marchew jest bogata w karotenoidy, zwłaszcza w beta-karoten. Zawiera między 6 a 9 mg beta-karotenu w 100 g. Codzienne schrupanie jednej marchewki pokryje jej dzienne zapotrzebowanie, jednak by organizm mógł przekształcić beta-karoten w witaminę A, musi być spożywana w towarzystwie tłuszczy. Dlatego też pamiętaj, by do sałatki z marchwi dodać łyżkę śmietany lub jogurtu. Inne produkty bogate w beta-karoten to czerwona papryka i dynia, głównie gatunek o pomarańczowym miąższu. Przyrządzając pyszne zupy z dyni pamiętaj o wzbogaceniu ich łyżką zdrowego oleju. Papryka natomiast świetnie komponuje się z olejem z oliwek; wystarczy niewielka ilość, a zadbamy o rewelacyjny smak i zdrowie. 

Warzywa bogate w beta-karoten nie muszą być w kolorze czerwonym czy pomarańczowym - bogatym źródłem beta- karotenu jest także pietruszka, jarmuż i szpinak. Zasada jest prosta - im warzywa mają intensywniejszy kolor, tym więcej zawierają beta-karotenu.

 

Nadmiar beta-karotenu

Przedawkowanie beta-karotenu może prowadzić do „zżółknięcia” skóry. Jest to niegroźny, odwracalny proces – wystarczy ograniczyć produkty bogate w ten związek. Nie należy obawiać się przedawkowania witaminy A, gdyż organizm przetwarza beta-karoten w witaminę A w takiej ilości, jakiej w danym momencie potrzebuje, zaś reszta związku jest wydalana.

 

;

Ważne adresy i linki

Ministerstwo Zdrowia - https://www.gov.pl/zdrowie/
Organizator kampanii - http://www.pzh.gov.pl/
Wykonawca - www.wesharemedia.pl
Facebook kampanii - https://www.facebook.com/UVJasnejakslonce
Instagram kampanii - https://www.instagram.com/uvjasnejakslonce/