Opalaj się z głową. Jaki jest twój fototyp skóry?

Fototyp skóry to wskaźnik określający ilość melaniny obecnej w skórze, czyli pigmentu odpowiedzialnego za powstawanie opalenizny. Nasz fototyp skóry powala stwierdzić jak bardzo jesteśmy podatni na działanie promieni UV. Poznaj swój fototyp skóry by opalać się świadomie. To bardzo proste.

 

Melanina to pigment, który odpowiada między innymi za barwę naszej skóry, włosów czy tęczówek oczu. Stymulująco na jej produkcję wpływa promieniowanie UV - to właśnie dlatego, kiedy opalamy się nasza skóra przyjmuje brązowy odcień. Głównym zadaniem tego barwnika jest osłona komórek skóry przed kancerogennym działaniem promieniowania ultrafioletowego i jonizującego.

W 1975 roku amerykański dermatolog Thomas B. Fitzpatrick przeprowadził badania, których celem była obserwacja i określenie reakcji skóry na pierwszą w danym roku ekspozycję na promienie słoneczne. Zgodnie z zaproponowaną przez niego klasyfikacją możemy wyróżnić sześć fototypów skóry - podział ten jest bardzo pomocny w określeniu przewidywanej reakcji naszej skóry na działanie promieni słonecznych. 

Fototyp 1 - celtycki

Cechy charakterystyczne dla tego fototypu to:

  • Skóra jasna, blada, o różowym odcieniu, skłonna do podrażnień, narażona na zaczerwienienia.
  • Włosy blond lub rude.
  • Oczy niebieskie lub piwne.
  • Bardzo często występują piegi.

Niewielka ilość melanin w skórze, które chronią przed szkodliwym wpływem promieni ultrafioletowych powoduje, iż bardzo łatwo ulega ona poparzeniom.  Osoby reprezentujące fototyp 1 powinny unikać słońca – opalanie jest niewskazane, korzystając ze słońca narażają się na poparzenie słoneczne lub przynajmniej silny rumień.  W słoneczne dni zalecane jest korzystanie z kremu z filtrem SPF 50+.

Fototyp 2 - północnoeuropejski

Cechy charakterystyczne dla tego fototypu to:

  • Skóra jasna o odcieniu mlecznym.
  • Oczy zielone lub piwne.
  • Włosy blond, rude lub jasnobrązowe.
  • Często występują piegi.

U osób reprezentujących fototyp 2 występuje duża skłonność do oparzeń oraz niewielka opalenizna. W przypadku ekspozycji na promienie słoneczne zaleca się używanie kremu z filtrem SPF 50, a minimum SPF 30.

Fototyp 3 - środkowoeuropejski

Cechy charakterystyczne dla tego fototypu to:

  • Skóra o kolorze kremowym.
  • Oczy szare lub piwne.
  • Włosy ciemny blond lub brązowe.
  • Rzadko występują piegi.

Osoby reprezentujące fototyp 3 opalają się bez specjalnych trudności. Pod wpływem słońca ich skóra stosunkowo łatwo przybiera ciemnawy, brązowawy lub oliwkowy odcień.  „Skóra muśnięta słońcem” to dla nich bardzo łatwo osiągalny cel.  Czasami po intensywnym opalaniu skóra jest zaczerwieniona, jednak stosunkowo rzadko rozsądne korzystanie ze słońca doprowadza do poparzeń.  Dla zachowania bezpieczeństwa zaleca się używania kremu z filtrem SPF 30 lub SPF 20.

Fototyp 4 - południowoeuropejski

Skóra osób reprezentujących ten fototyp nie opala się. 

Przed szkodliwym działaniem promieni UV należy chronić skórę nie tylko latem, ale też zimą. Najlepszą porą na diagnozę swojego fototypu skóry jest wczesna wiosna, gdy skóra po zimie ma najbardziej naturalny odcień i jest pozbawiona ostatnich resztek powakacyjnej opalenizny.

Na terenie Polski najczęściej występują trzy pierwsze fototypy skóry.  Oznacza to, iż wielu z nas może narazić się na poparzenie słoneczne i jego długofalowe, negatywne dla zdrowia skutki. Dobór i stosownie kremu z właściwym filtrem do swojego fototypu skóry pomaga ograniczyć ryzyka związane z ekspozycją na promienie słoneczne. 

Ważne adresy i linki

Ministerstwo Zdrowia - https://www.gov.pl/zdrowie/
Organizator kampanii - http://www.pzh.gov.pl/
Wykonawca - www.wesharemedia.pl
Facebook kampanii - https://www.facebook.com/UVJasnejakslonce
Instagram kampanii - https://www.instagram.com/uvjasnejakslonce/