10 zasad bezpiecznego korzystania z solarium

Mają swoich zagorzałych zwolenników, ale też zaciekłych wrogów, m.in. wśród lekarzy. Łóżka opalające, a konkretnie lampy emitujące promieniowanie ultrafioletowe (UV), od ich powstania w latach 70. ubiegłego stulecia budzą kontrowersje. Nie bez powodu, ponieważ korzystanie z nich w celu pozyskania opalenizny zwiększa ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych, w tym rozwoju nowotworów skóry czy oczu. Dlatego, pomimo tych zagrożeń, chcąc jednak opalać za ich pomocą skórę, lepiej poznać kilka zasad bezpiecznego korzystania z solarium.

 

Dyskusje na temat szkodliwości emitowanego przez kapsuły i łóżka opalające promieniowania UV trwają od lat. W 2009 roku Międzynarodowa Agencja Badania Raka (IARC) zakwalifikowała korzystanie z solarium do pierwszej grupy czynników rakotwórczych (grupa największego ryzyka). Na efekty nie trzeba było długo czekać. Wiele krajów, a wśród nich w 2018 roku i Polska, zakazało osobom poniżej 18 roku życia korzystania z łóżek opalających. Badania naukowe wykazały bowiem, iż skóra dzieci i młodych osób jest w szczególności narażona na szkodliwe działanie promieniowania UV. Ponadto, eksperci na podstawie danych epidemiologicznych podkreślają, iż ryzyko wystąpienia nowotworu skóry wzrasta nawet do 75% u osób korzystających regularnie z solariów przed ukończeniem 30 - 35 roku życia. Niektóre państwa w trosce o zdrowie swoich obywateli (bez względu na ich wiek) poszły o krok dalej. W Brazylii i wielu częściach Australii wprowadzono w ostatnich latach całkowity zakaz prowadzenia komercyjnych salonów z urządzeniami do opalania w celach kosmetycznych.

Należy pamiętać, że promieniowanie UV emitowane przez sztuczne źródła tj., lampy do opalania jest również szkodliwe dla zdrowia osób pełnoletnich, zwłaszcza, że może być ono znacznie intensywniejsze od słonecznego promieniowania UV. Osoby pełnoletnie powinny mieć świadomość istniejących niebezpieczeństw dla swojego zdrowia związanych z korzystaniem z łóżek opalających.

Przede wszystkim należy mieć świadomość, kto absolutnie nie powinien ich używać. Do tej grupy zaliczane są według organizacji IARC osoby: z fototypem I i II, z licznymi zmianami barwnikowymi lub piegami, ze stanami przed nowotworowymi lub nowotworami skóry czy skórą uszkodzoną przez działanie słońca w nieodległej przeszłości lub w dzieciństwie, posiadające rozszerzone naczynka na skórze twarzy i ciała. Z solarium nie powinny korzystać również kobiety w ciąży czy osoby, u których w rodzinie były przypadki zachorowań na nowotwory skóry. Według lekarzy, ale i samych właścicieli solariów, do grupy ryzyka zaliczyć należy osoby z rozmaitymi schorzeniami, np. serca i układu krążenia oraz po niektórych zabiegach, również kosmetycznych. Dlatego w razie wątpliwości najlepiej wcześniej skonsultować się ze swoim lekarzem.
Osoby pełnoletnie, które mimo braku problemów skórnych i zdrowotnych wątpliwości, decydują się jednak na korzystanie z solariów powinny poznać 10 zasad korzystania z łóżek opalających. Ich stosowanie może w pewnym stopniu zminimalizować ryzyko wystąpienia oparzeń skórnych i innych poważnych problemów zdrowotnych.

Oto one:
Świadomie wybierz solarium, z którego usług chcesz skorzystać. Pomocne będą opinie innych klientów, ale też informacje uzyskane na miejscu. Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej (norma EN 60335-2-27), również w polskich salonach (norma PN-EN 60335-2-27:2014-02), moc lamp opalających nie może przekraczać 0,3 W/m2. Maksymalny czas pracy lamp (tzw. żywotność lamp) wynosi od 500 do 800 godzin. Po tym czasie ich moc wzrasta i zaczynają emitować niebezpieczne widmo UV, co może doprowadzić do poważnych poparzeń skórnych. Jako klient masz prawo zapytać obsługę salonu o te parametry, a w razie wątpliwości poprosić o okazanie odpowiednich certyfikatów wydanych przez producenta i dokumentów potwierdzających regularny serwis urządzeń do opalania.

  • Korzystając z usług solarium zawsze należy stosować się do porad i zaleceń obsługi oraz informacji zawartych w wywieszonych instrukcjach.
  • Dostosuj czas opalania do swojego fototypu skóry. W razie wątpliwości skonsultuj to z obsługą salonu. Pamiętaj o tym, że najlepiej spędzić pod lampami mniej czasu niż za dużo. Minimalizuj czas trwania sesji opalania.
  • Bez względu na fototyp skóry i wybrany czas opalania, nie korzystaj z solarium, jeśli tego samego dnia opalałeś się na słońcu. Nie korzystaj z łóżek opalających częściej niż raz na 48 godzin.
  • Przed opalaniem nie można stosować perfum i dezodorantów. Skóra powinna być sucha i wolna od makijażu, inaczej można narazić się na nieprzyjemne reakcje alergiczne. Podobny efekt oraz rozmaite przebarwienia mogą wywołać preparaty zawierające cytrusowe olejki eteryczne, olejek bergamotowy, wyciąg z dziurawca, kwasy owocowe lub retinol. Warto też skorzystać ze specjalistycznych, dostępnych w solariach preparatów z filtrami UV i składnikami zmniejszającymi wrażliwość skóry na działanie promieniowania oraz przyspieszającymi wytwarzanie pigmentu. Nie można stosować zwykłych, drogeryjnych preparatów z filtrami SPF, z których korzystamy wychodząc na plażę. Wyjątkiem są usta, które najlepiej zabezpieczyć bezbarwną pomadką z wazeliną. Nie należy stosować środków przyśpieszających opalanie.
  • Przed opalaniem zdejmij biżuterię i zegarek.
  • Koniecznie zawsze zabezpiecz oczy przed opalaniem. Służą do tego odpowiednie okulary ochronne, które obowiązkowo powinny posiadać salony oferujące usługi sztucznego opalania się. Zamknięcie oczu podczas seansu absolutnie nie zabezpieczy oczu przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.
  • Upewnij się, że łóżko lub kabina są odpowiednio zdezynfekowane. Niektóre salony dbają o to same, w innych przy łóżkach znaleźć można preparaty do czyszczenia, które przeprowadzić należy samemu. Warto o tym pamiętać nie chcąc narazić się na zakażenie grzybicą i innymi chorobami skóry.
  • Tuż po seansie napij się wody i odpocznij kilka minut zapewniając organizmowi powrót do równowagi przed wyjściem na zewnątrz. Pamiętaj o tym zwłaszcza zimą.
  • Będąc już w domu zadbaj o poddaną naświetlaniu skórę. Po kąpieli zastosuj specjalistyczny preparat po opalaniu lub choćby zwykły nawilżający balsam. Odpowiednio nawilżona skóra łatwiej się zregeneruje i będzie lepiej wyglądać.

 

Ważne adresy i linki

Ministerstwo Zdrowia - https://www.gov.pl/zdrowie/
Organizator kampanii - http://www.pzh.gov.pl/
Wykonawca - www.wesharemedia.pl
Facebook kampanii - https://www.facebook.com/UVJasnejakslonce
Instagram kampanii - https://www.instagram.com/uvjasnejakslonce/