Jak używać kremu z filtrem?

Kremy oznaczone wskaźnikiem SPF chronią przed szkodliwym działaniem słońca. Dla zachowania bezpieczeństwa należy pamiętać o kilku zasadach używania kremów z SFP. Jak stosować krem z SPF by się nie poparzyć podczas kąpieli słonecznej?

Aby cieszyć się latem i bezpiecznie korzystać ze słońca stosuj kremy z filtrami SPF, które zabezpieczają przed negatywnymi skutkami kąpieli słonecznych. SPF to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej; skrót pochodzi od angielskiej nazwy Sun Protection Factor. Wartość wskaźnika mieści się w zakresie od 2 do 50.

 

Krem z filtrem należy dobrać do fototypu skóry. Im skóra jest jaśniejsza, tym wyższy filtr powinniśmy zastosować. U osób dorosłych, o bardzo jasnej karnacji zaleca się stosowanie kremów z filtrem 50, przy karnacji ciemniejszej – krem z SPF 15-30. Większość kremów z filtrem przeznaczonych dla dzieci ma filtr w wysokości minimum 30., najczęściej jednak dla naszych pociech przeznaczone są środki zabezpieczające przed działaniem słońca z filtrem 50.

 

Jeśli planujemy pobyt nad wodą, warto poszukać specyfiku z odpowiednim oznaczeniem filtra. Mianem „wodoodpornego” określa się taki preparat – najczęściej krem, olejek lub mleczko – który zachowa swe właściwości po ok. 40 minutach w wodzie. Po kąpieli, po wytarciu się, a także po spoceniu się, kremy tracą pewną część swego ochronnego działania – wtedy należy ponownie zabezpieczyć skórę nakładając nową warstwę. 

 

Aby stosowane zabezpieczenie było skuteczne, nie powinniśmy oszczędzać kremu - na pokrycie całego ciała powinniśmy przeznaczyć ok. 30 ml produktu. Nie zapominajmy o zabezpieczeniu uszu i użyciu pomadki ochronnej z filtrem SPF do ust.

Czas, gdy już jesteśmy opaleni, a skóra jest złoto-brązowa, nie oznacza, że możemy zrezygnować z ochronnych specyfików z filtrami, ponieważ opalenizna nie chroni nas przed ewentualnym oparzeniem. Kosmetyki zabezpieczające powinniśmy stosować także w ciepłe, lecz pochmurne dni, jako że nawet przez chmury dociera do nas 80 proc. promieniowania UV i oddziałuje na naszą skórę.

Pamiętaj, że natężenie promieniowania UV zależy od szerokości geograficznej, pory dnia, pory roku, zachmurzenia, zanieczyszczenia powietrza i od otoczenia, w którym się znajdujemy. Woda, piasek, a nawet śnieg odbijają promienie słoneczne wzmacniając ich działanie.

 

Przed wyjściem na plażę, warto wcześniej sprawdzić w Internecie indeks UV, który określa promieniowanie ultrafioletowe (UV) w określonym dniu i miejscu. Indeks ten uświadamia nam jaka ochrona jest niezbędna, by nie doprowadzić do rumieni i oparzeń. W Polsce najczęściej występuje indeks UV 3-5 (oznaczony kolorem żółtym), co oznacza, iż zagrożenie jest średnie, jednak podczas wyjątkowo słonecznego lata może zdarzyć się także indeks UV 6-7 (oznaczony kolorem pomarańczowym). Indeks UV 6-7 wskazuje, iż występuje duże zagrożenie – noś wtedy okulary przeciwsłoneczne z filtrem, ciało posmaruj odpowiednim kremem, zabezpiecz także uszy i usta, unikaj przebywania na słońcu w godzinach 10-16. Jeśli masz jasną skórę i jasne oczy, to już kilkanaście minut spędzonych na słońcu może powodować powstanie rumienia na skórze lub nawet oparzenia.

Ważne adresy i linki

Ministerstwo Zdrowia - https://www.gov.pl/zdrowie/
Organizator kampanii - http://www.pzh.gov.pl/
Wykonawca - www.wesharemedia.pl
Facebook kampanii - https://www.facebook.com/UVJasnejakslonce
Instagram kampanii - https://www.instagram.com/uvjasnejakslonce/