Seniorze, ostrożnie ze słońcem! Jak bezpiecznie opalać się po 60?

Tym, którzy młodość mają za sobą, słońce pomaga zadbać o kości i walczyć ze zmorą jesieni życia, czyli osteoporozą. W pogoni za witaminą słońca lepiej jednak się nie zatracać. Braku umiaru przy opalaniu u osób starszych może być bowiem bardzo groźny w skutkach.

Bez promieni słońca wytwarzanie witaminy D w organizmie byłoby znacznie ograniczone. A to właśnie ona pomaga we wchłanianiu wapnia i fosforu, czyli głównych budulców zdrowych kości, o które w podeszłym wieku coraz trudniej. Zwiększenie stężenia witaminy D przyczynia się do zahamowania rozwoju osteoporozy - choroby bardzo często towarzyszącej osobom starszym. Jednak ekspozycja na promienie UV niesie za sobą również zagrożenia. Na starszy organizm słońce działa zupełnie inaczej niż u młodych.

Skóra seniorów jest bardziej wysuszona, mniej elastyczna i zwyczajnie cieńsza, przez co jest bardziej narażona na oparzenia słoneczne. Ale nie tylko – działanie słońca zostawia też pamiątki w postaci tzw. kwiatów starości lub mówiąc brutalniej, plam starczych. To nic innego, jak przebarwienia, powstałe pod wpływem ekspozycji na słońce na skutek nagromadzenia się melaniny, czyli ciemnego barwnika skóry. U większości osób starszych pojawiają się na najczęściej wystawianych na światło słoneczne dłoniach, twarzy i dekolcie. Długie seanse na słońcu mogą sprawić, że plam przybędzie, a istniejące staną się jeszcze ciemniejsze.

 

Niestety, to nie jedyne ryzyko. W często wystawianych na promieniowanie znamionach, dojść może do mutacji w komórkach i niepozorny dotąd pieprzyk przekształcić może się w groźny nowotwór skóry, np. czerniaka. Podobnie ryzykowne jest wystawianie na promieniowanie UV wysuszonych fragmentów skóry. U osób starszych często rozwija się tak zwane rogowacenie słoneczne. To nic innego jak obumierający, szorstki naskórek, który wypychany jest na zewnątrz przez próbujące się regenerować komórki. Słońce wzmaga dalsze wysuszanie skóry mogąc doprowadzić do tego, że warstwa zrogowaceń stanie się jeszcze grubsza. Z biegiem lat może to doprowadzić do rozwoju komórek nowotworowych. Dlatego tak ważne jest by regularnie obserwować swoją skórę, a wszelkie zmiany w wyglądzie rozmaitych znamion od razu skonsultować z lekarzem.

Opalanie w podeszłym wieku niesie ze sobą też inne ryzyko. Szkodliwe działanie promieni słonecznych wzmagać mogą bowiem również niektóre leki. Wśród preparatów o najsilniejszym fotouczulającym działaniu są choćby preparaty stosowane przy schorzeniach reumatologicznych jak Sulfasalazyna, niektóre leki przeciwcukrzycowe czy obniżające ciśnienie tętnicze. Kłopoty skórne, a wręcz silne reakcje alergiczne po kąpieli słonecznej wywołać mogą jednak też zażywane często przez seniorów zioła. Na czarnej liście prym wiodą dziurawiec oraz, co może zaskakiwać, rumianek.

 

 

Jak zatem mądrze korzystać ze słońca będąc seniorem?

  • Przede wszystkim lepiej zapomnieć o długotrwałym, czyli dłuższym niż kwadrans, siedzeniu czy leżeniu w pełnym słońcu. Kąpiele słoneczne powinny być krótkie, ale częstsze. Ta zasada powinna obowiązywać zwłaszcza latem, gdy słońce operuje najsilniej.
  • Nie wystawiać ciała na promieniowanie słoneczne w godzinach 10-15, gdy jest ono najmocniejsze.
  • Nawet siedząc w półcieniu czy po prostu spacerując w słoneczny dzień trzeba pamiętać o zabezpieczeniu skóry kremem z najwyższymfiltrem (SPF 50-60). Nie zapominając, że nie będzie nas chronił przez cały dzień i po kilku godzinach aplikację trzeba powtórzyć.
  • Niezbędne podczas pobytu na słońcu będą też parasol, okulary, kapelusz, szal i letnie rękawiczki.
  • Planując kąpiel słoneczną warto sprawdzić czy zażywane leki nie wzmacniają wrażliwości skóry na słońce i nie działają fotouczulająco. W razie wątpliwości, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem.
  • Z wiekiem skóra traci elastyczność, niższy jest też stan jej nawilżenia. Słońce dodatkowo ją wysusza. Warto więc jej pomóc stosując nawilżające i łagodzące kremy i balsamy.
  • Trzeba obserwować przebarwienia i znamiona na skórze. Jeśli rosną, zmieniają kształt lub barwę najlepiej niezwłocznie wybrać się do dermatologa.

 

Będąc seniorem warto pamiętać, że słońce zaszkodzić może nie tylko skórze. Grzejąc się w jego promieniach łatwo doprowadzić do odwodnienia, dlatego lepiej pod ręką mieć butelkę wody, która ma również dobroczynny wpływ na stan nawilżenia skóry. Dla optymalnego zdrowia należy spożywać przynajmniej dwa litry wody dziennie pochodzącej z różnych źródeł. Nierozważne korzystanie ze słońca może skutkować też napadami duszności i omdleniami, które zakończyć mogą się bolesnym i przykrym w skutkach upadkiem.

 

Faktem jest też to, że człowiek w starszym wieku jest mniej odporny na działanie słońca. Seniorzy jednak, nie muszą z opalania całkowicie zrezygnować. Dla zachowania zdrowia muszą to robić rozważnie.

Ważne adresy i linki

Ministerstwo Zdrowia - https://www.gov.pl/zdrowie/
Organizator kampanii - http://www.pzh.gov.pl/
Wykonawca - www.wesharemedia.pl
Facebook kampanii - https://www.facebook.com/UVJasnejakslonce
Instagram kampanii - https://www.instagram.com/uvjasnejakslonce/