Uważaj na lampy kosmetyczne emitujące promieniowanie

Promieniowanie UV (ultrafioletowe) emitowane przez lampy stosowane do utwardzania żeli i lakierów podczas wykonywania zabiegów kosmetycznych (manicure i pedicure) może prowadzić do rozwoju pod paznokciem nowotworu złośliwego – czerniaka.

Zbyt częste naświetlanie dłoni pod tzw. lampami UV, podczas zabiegów kosmetycznych, może nieść za sobą ryzyko podobne do tego, jakie niesie za sobą korzystanie z solarium. Towarzystwa dermatologiczne w USA i Australii wydały ostrzeżenia dotyczące możliwego związku pomiędzy zachorowaniem na czerniaka, a częstotliwością naświetlania lampami UV podczas zabiegów kosmetycznych.
W warszawskim Centrum Onkologii czerniaki powstające pod płytką paznokcia stanowią 1% liczby wszystkich zdiagnozowanych tam przypadków zachorowań na czerniaka. Szczególnie niepokoić może fakt, że wzrasta liczba przypadków zachorowań na ten nowotwór złośliwy wśród młodych kobiet. Manicure i pedicure hybrydowy stały się bardzo popularnymi zabiegami, które wiele kobiet wykonuje regularnie co 2-3 tygodnie. Decydując się na zabiegi wymagające naświetlania dłoni czy stóp warto wybierać lampy ledowe zamiast UV oraz zastosować krem z filtrem przed zabiegiem. By zaobserwować mogące się pojawić zmiany pod paznokciami (podobne do siniaków), warto również raz na jakiś czas zrobić sobie przerwę od popularnej hybrydy.
Jak podkreśla ekspert kampanii informacyjno-edukacyjnej „Jasne jak Słońce”, Prof. Rafał Stec, kierownik Kliniki Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: „Czerniak podpaznokciowy to dość rzadka odmiana czerniaka skóry, którego częstość szacuje do 4 % spośród wszystkich czerniaków. Niestety średni czas do jego wykrycia to prawie 3 lata, co może wiązać się z zaawansowanym stadium choroby. Niewątpliwie istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy narażeniem na promieniowanie UV, a w szczególności na jego dawkę a rozwojem tej rzadkiej jak na razie postaci czerniaka. Dlatego powinno rozbudowywać się świadomość ryzyka zachorowania na tę postać czerniaka zwłaszcza wśród młodych kobiet, które regularnie poddawane są działaniu promieniowania UV podczas zabiegów kosmetycznych paznokci.W przypadku pojawienia się niepokojących zmian na paznokciu (zmiany której dotychczas nie było np. czarnej plamy czy szerokiego prążka) konieczne jest wykonanie natychmiastowego badania dermatoskopowego”

National Center for Biotechnology Information zwraca uwagę, iż ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe płynące z lamp używanych w kosmetologii może być uznawana za czynnik ryzyka powstania nowotworu skóry, choć kwestia związku między powstaniem nowotworu, a używaniem lamp UV wciąż wymaga prowadzenia badań w tym obszarze.

 

Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29882991

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19380667
https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/czerniak-zabiegi-z-uzyciem-lampy-uv-moga-byc-niebezpieczne-lekarze-ostrzegaja,881711.html

 

Ważne adresy i linki

Ministerstwo Zdrowia - https://www.gov.pl/zdrowie/
Organizator kampanii - http://www.pzh.gov.pl/
Wykonawca - www.wesharemedia.pl
Facebook kampanii - https://www.facebook.com/UVJasnejakslonce
Instagram kampanii - https://www.instagram.com/uvjasnejakslonce/